#1 2013-04-11 09:03:17

manys81

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-17
Posty: 16

pliki cookies

witam

Mam pytanie co do plików cookies i informacji jakie trzeba na stronach zamieszczać.

1. Czy na wszystkich stronach ma pojawić się ta informacja? Jeśli tylko na tych, które wykorzystują pliki cookies, to skąd mam wiedzieć czy moja wykorzystuje?

2. Jak umieścić tę stronę, żeby było dobrze?

moja strona www.pcpr.pulawy.pl

Offline

 

#2 2013-04-11 12:41:49

 maniks

Administrator

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2010-02-16
Posty: 540
WWW

Re: pliki cookies

Odp. 1: Nie. Nie musisz informować użytkownika na wszystkich stronach. Wystarczy na głównej.

Odp. 2: W programie 9 jest to bardzo ułatwione gdyż można to zrobić z pozycji zaawansowanych i działu reklamy. Jednak manys81 używasz programu w wersji 8 i jest to troszkę utrudnione. Ale polecam do kodu html pliku index Twojej strony dodać kod z tej strony http://politykacookies.pl/ i będzie dobrze.

Offline

 

#3 2013-04-11 13:29:37

manys81

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-17
Posty: 16

Re: pliki cookies

co do pkt. 1 o się nie zrozumieliśmy (pisząc strony miałem na myśli strony www, a nie strony na mojej stronie :-) ), ale nie ważne, działa, dzięki
pozdrawiam

Offline

 

#4 2013-04-11 18:47:55

 maniks

Administrator

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2010-02-16
Posty: 540
WWW

Re: pliki cookies

Każda strona jaka jest przez Ciebie zrobiona i umieszczona powinna pokazywać informację o polityce prywatności plików cookie i tylko na głównej stronie

Offline

 

#5 2014-03-18 00:47:48

 DJtiger72

Użytkownik

10791718
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2013-02-23
Posty: 31
WWW

Re: pliki cookies

Odświeżę temat ponieważ maniks troszkę się pomylił pisząc, że tylko na głównej stronie się info umieszcza
Taką informację/skrypt umieścić trzeba na każdej stronie/podstronie
Dla przykładu "kontroler" wchodzi na Twoją stronę z wyszukiwarki po frazie np: "kontakt z firmą X"
otwiera mu się podstrona Twojego serwisu "kontakt z firmą X" i nie widzi informacji o plikach cookies, ponieważ takie info jest tylko na stronie głównej, a jemu nawet nie w głowie odwiedzać Twojej głównej strony - dostajesz mandat/karę

Offline

 

#6 2014-03-18 16:32:15

 maniks

Administrator

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2010-02-16
Posty: 540
WWW

Re: pliki cookies

DJtiger72 napisał:

Odświeżę temat ponieważ maniks troszkę się pomylił pisząc, że tylko na głównej stronie się info umieszcza

Dyrektywa mówi wyraźnie:

W związku z europejskimi wytycznymi w 2013 roku znowelizowana została ustawa Prawo Telekomunikacyjne, która swoim art. 173 nakłada obowiązek informowania o przechowywaniu i wykorzystywaniu ciasteczek. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi kara finansowana, która może być nałożona przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Brak wzmianki o informowaniu na każdej stronie. Masz podać na stronie obojętnie gdzie taką informację i będzie dobrze.

Po drugie:

Polska implementacja dyrektywy różni się od niektórych modeli zagranicznych brakiem wymogu wyraźnego wyrażenia zgody i akceptacji polityki cookies przez użytkownika końcowego. Ustawa pozostawia pole do braku takiej zgody poprzez zmianę ustawień przeglądarki. W praktyce więc stosowane na polskich stronach ostrzeżenia o ciasteczkach pełnią charakter wyłącznie informacyjny i mogą być one zamieszczone na pierwszej stronie.

W praktyce jest tak, że wiele skryptów do plików cookie oraz programów typu: wordpress, drupal, joomla posiada wtyczkę, która po zainstalowaniu nie będzie pokazywała tylko i wyłącznie na jednej stronie informacji o plikach cookie, ale na wszystkich.

Offline

 

#7 2014-03-18 17:42:09

 DJtiger72

Użytkownik

10791718
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2013-02-23
Posty: 31
WWW

Re: pliki cookies

maniks napisał:

... Brak wzmianki o informowaniu na każdej stronie...

Brak takiej wzmianki, ponieważ poniższe zdanie samo mówi za siebie

maniks napisał:

...nakłada obowiązek informowania o przechowywaniu i wykorzystywaniu ciasteczek...

i tak jak pisałem wcześniej podając przykład

Offline

 

#8 2014-03-19 17:36:44

 maniks

Administrator

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2010-02-16
Posty: 540
WWW

Re: pliki cookies

ok zapytałem dziś prawnika w tych kwestiach odpowiedział tak:

Najogólniej mówiąc, wprowadzone przepisy dotyczące tego komunikatu są bardzo niejasne i niejednoznaczne, wręcz czasami sprzeczne same z sobą, co widać po dyskusjach na różnych forach prawniczych.

Generalnie nie ma sprecyzowanego zapisu mówiącego o tym jak to powinno wyglądać. Na pewno najrozsądniej byłoby wyświetlanie tego komunikatu na każdej stronie lub po prostu przy pierwszym wejściu, niezależnie od tego na jakiej podstronie wyląduje użytkownik.

Zasada jest taka, że musi się to wyświetlić PRZED zapisaniem jakichkolwiek ciasteczek na komputerze użytkownika.

Zwracam honor miałeś rację

Offline

 

#9 2014-03-19 21:33:52

 DJtiger72

Użytkownik

10791718
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2013-02-23
Posty: 31
WWW

Re: pliki cookies

Nie ma sprawy
I ja dokładnie właśnie tak te "przepisy" odebrałem jak opisałeś słowami prawnika
A namieszać w przepisach musieli by mieli się do czego, kogoś później doczepić i "karać"
Zresztą jak będą chcieli to i kwadratowe jaja znajdą cała polityka urzędasów by komuś "dokopać"

Offline

 
pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Проживание Брайтнау Noclegi Turku Komornik Legionowo weekend spa ciechocinek